Fortis-gebouw aan de Blaak in Rotterdam in 2003. Foto NRC / Vincent Mentzel
door David Haakman
De rechter heeft vanochtend een vernietigend oordeel geveld over het gedrag van Fortis toen zij vijf jaar geleden een bod uitbracht op het toenmalige ABN Amro en vervolgens in financiële problemen kwam.
De voormalige Belgisch-Nederlandse bank- en verzekeringsinstelling Fortis voerde voorafgaand aan haar ondergang volgens de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam op vele punten wanbeleid.
De rechtspraak was aangespannen door onder meer de VEB, de Vereniging van Effectenbezitters. De ondernemingskamer, de rechter die gespecialiseerd is in conflicten tusen aandeelhouders en ondernemingen, maakte het vonnis vanmorgen bekend na een procedure van 3,5 jaar.
Jeroen Wester, die de zaak voor NRC volgt, meldt op Twitter:
Jeroen_Wester Jeroen Wester
resumerend: #VEB vroeg vaststelling wanbeleid op 10 punten, #ondernemingskamer geeft haar op 7 (!) punten gelijk #Fortis #NRC
5 April
Fortis bracht in 2007 een bod uit op ABN Amro om het samen met twee buitenlandse banken te verdelen. Het concern kwam mede hierdoor het jaar erop in grote problemen. Het Nederlandse deel werd genationaliseerd en samengevoegd met ABN Amro Nederland. De Belgische overheid schoot te hulp bij de andere activiteiten. De naam Fortis is uit het straatbeeld verdwenen.
Het concern schoot volgens de Ondernemingskamer voor de val ernstig tekort, gaf misleidende informatie en handelde veelvuldig “in strijd met de elementaire beginselen van verantwoord ondernemerschap”.
Jan Maarten Slagter, directeur van de VEB, reageert op Twitter op de uitspraak:
MUNITIE VOOR SCHADECLAIMS
Economieredacteur Jeroen Wester schrijft vanmiddag over de uitspraak van de rechter:
De uitspraak van het hof effent de weg voor gedupeerde aandeelhouders om bij de onderneming, die tegenwoordig opereert onder de naam Ageas, en haar voormalige bestuurders schadevergoeding te claimen.
Slagter van de VEB meldt op Twitter:
Jeroen_Wester Jeroen Wester
resumerend: #VEB vroeg vaststelling wanbeleid op 10 punten, #ondernemingskamer geeft haar op 7 (!) punten gelijk #Fortis #NRC
JMSlagter Jan Maarten Slagter
Uitspraak OK biedt stevige steun in misleidingszaak die VEB vorig jaar is gestart tegen (ex-)bestuurders, Ageas en Merrill Lynch cs.
5 April
AFM: OOK VALSE BERICHTEN SPECULANTEN SPEELDEN ROL BIJ VAL FORTIS
De financiële toezichthouder AFM oordeelde in september vorig jaar dat de val van Fortis niet uitsluitend te wijten is aan misleidende informatie die het bestuur verstrekte. Valse berichten van speculanten speelden volgens de AFM ook een rol.
De AFM gaf Fortis – nu Ageas – in 2010 al een boete van 300.000 euro omdat het in september 2007 niet tijdig gerapporteerd heeft over de risico’s die het bedrijf liep met zijn beleggingen in Amerikaanse hypotheekobligaties (de subprime-beleggingen). Volgens de Nederlandse beurswaakhond heeft de bank-verzekeraar bewust informatie achter gehouden over de werkelijke verliezen die er in het derde kwartaal van dat jaar te verwachten waren van deze producten.
Eerder kreeg Fortis ook al een boete van 576.000 euro van de AFM voor uitlatingen in juni 2008, waarbij ten onrechte werd beweerd dat de kapitaalpositie “op plan” en “sterk” was.
Bron : nrc.nl
Geen opmerkingen:
Een reactie posten